سایه ها در مناطق نیمه خشک تا حدی گریزپا هستند، مگر در نزدیکی کوهستان‌ها و در میانه دره ها. و خب البته بله، در شهر هم درخت داریم؛ در این مناطق ویلاهایی که ساخته می شوند اگر توجهی به کاشت درختان فضای سبز مناطق خشک نداشته باشند و صرفا به کاشت مجموعه درختانی زیبا و لوکس اکتفا کنند نه تنها پیدا کردن جایی دنج و خنک تبدیل به چالش مهمی برای آنها می‌شود، که در طول زمان عدم دوام و عدم تناسب با آب و هوای منطقه، ارزش افزوده ای برای ملک شما نخواهد داشت.  بنابراین وقتی خانه‌ی جدیدی می‌خرید یا به جای دیگری نقل‌مکان می‌کنید، یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید کاشتن تعدادی درخت است؟ و صد البته درختانی متناسب با اقلیم .

درختان هوا را پاک می‌کنند

تابستان‌ها روی خانه سایه می‌اندازند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی سرمایش خانه می‌شوند

زمستان‌ها از خانه در برابر باد حفاظت می‌کنند و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ی گرمایش خانه می‌شوند

مناظر ناخوشایند را می‌پوشانند.

سایه و امنیت فراهم می‌کنند.

سایه درختان

یک درخت طی ۵۰ سال زندگی‌اش ۲۵۰ دلار اکسیژن تولید می‌کند، معادل ارزش ۶۲٫۰۰۰ دلار، آلودگی هوا را کنترل می‌کند؛ معادل ارزش ۳۰ دلار، کنترل خاک را بازیابی می‌کند و علاوه بر این‌ها کاشتن درختان بزرگ در محوطه بر ارزش خانه می‌افزاید.

درختانی که سمت جنوب و غرب کاشته شوند، تابستان‌ها به خنک کردن خانه کمک می‌کنند- درختان افرا و چنار سایبانی ستبر و سایه‌ای تخت فراهم می‌کنند، اما سایه‌ی درختان لیلکی لکه ‌لکه است. همیشه‌سبزها در قسمت‌های شمال و شرق خوب سبز می‌شوند و پس‌زمینه‌ی سبزی اطراف حیاط ایجاد می‌کنند؛ صنوبر و کاج‌های بادشکن‌های‌ خوبی هستند. افرای ژاپنی درخت ایده‌آلی برای نقطه‌ی مرکزی محوطه‌هایی است که آفتاب صبحگاهی دارند و سایه‌ی عصرگاهی.

 

سایه در محوطه سازی

برای ساختن خلوتگاهی خوش‌سایه‌، علاوه بر کاشتن تعدادی درخت، این ایده‌ها را هم در نظر داشته باشید:

– با یک داربست اتاقی بیرون از خانه بسازید. به این ترتیب سایبانی ایجاد کنید و در آن گیاهان پیچکی و رونده‌ای مثل انگور یا اقاقیای بنفش بکارید تا فضا را تلطیف کرده باشید.

– ادریسی، بُداغ، خاس، آندورما، ریزروم گیاهان شگفت‌انگیزی هستند و به سایه‌ی درختان بزرگ، بافت و رنگ اضافه می‌کنند.

– گیاهانی که با سایه سازگارند بافت برگ‌ها و رنگ‌های متنوع‌تری دارند و با اینکه تنها چند هفته در سال گل می‌دهند، اگر پی‌درپی کاشته شوند، بی‌وقفه رنگ به ارمغان می‌آورند. گل‌ زنگوله‌ای، هوستا، آستیلب، تاج‌الملوک، گل‌مغربی، لبدیسی، مروارید عطری، علف طلایی، انواع شمشاد، گل‌های استکانی و بنفشه از جمله گیاهان سازگار با سایه هستند.

– برای نقطه‌ی مرکزی باغ، در یک گلدان رنگی، درختچه، گیاهان سازگار با سایه و گیاهان یک‌ساله بکارید. یا بگذارید گلدان همانطور خالی بماند.

سایبان می‌خواهید؟ به باغ‌های محلی سر بزنید تا گیاهان مناسب خاک و آب‌وهوای خانه‌تان پیدا کنید.