طراحی محوطه حیاط شمالی شما تاثیر زیادی بر تقاضای خانه و ارزش اموال شما دارد. اگر قصد دارید خانه خود را با بهترین قیمت ممکن به فروش برسانید مهم است که چشم انداز ورودی ساختمان شما سبز و زیبا باشد تا خریدران بالقوه را جذب کنید.

حیاط شمالی اولین چیزی است که مردم هنگام ورود به آن می بینند، بنابراین باید سبک و شخصیت خانه شما را برجسته کرده و خیره کننده باشد. تعدادی از این ویژگی های محوطه سازی و hardscaping (مانند نرده، سنگ فرش، نورپردازی و… ) را اضافه کنید تا یک ورودی دعوت کننده ایجاد کنید که خریداران بالقوه را تشویق می کند تا ببینند که در پشت این درهای بسته چه خبر است.

 

ایوان شمالی

 

پیاده راه ورودی

پیاده راه ورودی برای شما و مهمانان شما دسترسی به درب ورودی فراهم می‌کند. پیاده راه شما باید به اندازه کافی عریض باشد تا دو نفر برای پیاده روی کنار یکدیگر فضای کافی داشته باشند. حداقل ۱۲۰ سانت لازم است؛ اما اگر فضا دارید ۱۶۰ سانت راحت ترین و بهینه ترین حالت ممکن است. طرح پیاده راه متاثر از سبک خانه و اندازه حیاط شماست. اگر خانه شما colonial ( شیروانی دار و چند اتاقه ) است، داشتن سبک رسمی تر و یا یک حیاط جلویی کوچک، یک راهروی مسقیم باعث بهتر به نظر آمدن آن می‌شود. اگر خانه شما یک کلبه یا مزرعه باشد و دارای یک سبک غیر رسمی تر یا یک حیاط جلوی بزرگ است، یک راهرو منحنی شکل برای جلب توجه ببینده در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که باید منحنی ها را محدود کنید. در انتخاب مصالح ساختمانی دقت کنید که انتخاب شما سبک، ویژگی ها و معماری خانه شما را تکمیل کند. اگر نمای اصلی خانه شما آجر است، یک مسیر آجری یا سنگی با مرز آجر انتخاب خوبی است. توجه داشته باشید که سطوح یک تکه و یک دست مسیری امن تر از سنگ های پله ای نامنظم یا ماسه بسته بندی شده ایجاد می کنند.

 

ورودی به لابی ساختمان

 

ایوان جلویی

اگر شما ایوانی در ورودی ساختمان داشته باشید ممکن است زمان به روز رسانی سبک آن باشد. اگر این کار را نکنید، ارزش آن را دارد که یک ایوان جدید بسازید. اضافه شدن ایوان به خانه شما و یا بازسازی آن می‌تواند حسی خوب به هنگام ورود ایجاد کند و ارزش خانه شما را افزایش دهد. هر چند دانش مرتبط با ایوان های ورودی به دوران رم باستان برمیگردد، اما امروزه این ایوان ها با سه هدف مهم ساخته می شوند :

با نمایش مسیر به درب ورودی پوششی برای ورودی ساختمان به حساب می آیند.

یک گذار معین شده بین خارج از منزل و داخل ساختمان فراهم می‌کنند.

محلی برای دورهمی با خانواده و دوستان هستند.

 

ورودی به ساختمان

 

روی هم رفته ایوان خانه شما نباید تکه ای جدا افتاده از ساختمان شما باشد؛ بلکه همزمان که به عنوان بخشی مجزا با تعریفی مشخص به کار گرفته می شود نیاز است تا همخوانی کافی با کلیت ساختمان شما داشته باشد.

 

 

پهنه باغی

وجود یک باغچه در حیات شمالی، ورودی چشم نوازی برای خانه ایجاد می‌کند. با ایجاد باغچه هایی پر از درختان رنگارنگ، درختچه های گلدار و گیاهان یکساله  و چند ساله،  مهمانان و خریداران بالقوه احساس خوبی خواهند داشت.

 

مسیر ورودی ـ پیاده راه

 

هنگام برنامه ریزی برای احداث باغچه، اطمینان حاصل کنید که ابعاد باغچه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید ترکیب مورد نظر گیاهی خود را ایجاد کنید. گونه های گیاهانی را که انتخاب می کنید محدود کنید. یک یا دو نوع درخت، سه تا پنج نوع از درختچه های مختلف و پنج تا ده نوع گیاه یکساله و چند ساله. گونه های گیاهی مشابه را بصورت گروهی درآورید و این روند را در حیاط، راهروها و باغچه ها تکرار کنید. از آنجا که باغچه در اواخر پاییز و زمستان بی برگ و بار می شود، گیاهان همیشه سبز و درختچه های که در طول سال سبز هستند انتخاب مناسب تری هستند. شما همچنین می توانید درختان نخل و گیاهان زینتی را که پرندگان، زنبورها و پروانه ها را جذب می کنند، بکار بگیرید. با متخصصین فضای سبز در این مورد مشورت بگیرید .

 

حیاط های خصوصی ـ حیاط خلوت یا پاسیو

حیاط خصوصی گذری جالب و جذاب از خیابان به آرامش خانه شما فراهم می کند.فضایی باز را فراهم می کند که در آن شما می توانید با آرامش  غذا بخورید، سرگرم شوید و استراحت کنید بدون صدای همسایگان. یک حیاط خصوصی که بخوبی طراحی شده باشد می تواند به ارزش خانه شما بیافزاید.

مهمترین مشخصه برای یک حیاط، محوطه ای برای حفظ حریم خصوصی است. حیاط را می توان با دیوارهای سنگی، نرده های چوبی یا درختچه ها و گیاهان محصور کرد. بسته به حریم خصوصی شما که می خواهید یا نیاز دارید، دیوارهای حیاط می تواند پوشیده یا قابل دید و بلند یا کوتاه باشد. برای جلوگیری از احساس یک قلعه محصور، بسیاری از کارفرماها ترجیح می‌دهند دیوارها کم و نرده ای باشد. این امر باعث ایجاد حریم خصوصی می‌شود و در عین حال اجازه می دهد نور و نمای خوبی نیز شکل بگیرد.

 

دیوار چوبی

 

دیوار سنگی گابیونی

 

دیوار ترکیبی گابیون سنگی و چوب

 

دیوار چوبی

 

آبنماها
حیاط جلویی مکانی ایده آل برای سازه های آبی است؛ صدای آب باعث می شود تا سر و صدای خیابان فراموش شود. در حیاط شمالی آب نمایی کلاسیک می تواند نقطه کانونی منحصر به فردی ایجاد کند. اگر چشم انداز حیاط روستیک باشد، یک سرچشمه آبی بزرگ به شکل گلدان به چشم اندازی جذاب و طبیعی تبدیل می شود.

 

نورپردازی ورودی ساختمان

 

گیاهان

گیاهان کلید رفع زوائد دیوارهای داخلی و خارجی حیاط هستند. درختچه ها، گیاهان صخره ای و رونده ها، انواع درختان مو و انگورها و … به خوبی می توانند با عبور از روی دیوارها و پوشش آنها مرز مشخص جالبی ایجاد کنند. شما همچنین می توانید از گلدان های تزئینی بزرگ و پر از گیاه برای اضافه کردن نرمی و سبزی به دیوارهای حیاط استفاده کنید.

 

گیاهان و کاشت درختچه ها

 

چشم انداز نور و روشنایی

طراحی چشم انداز حیاط شمالی بدون توجه به نور و روشنایی کامل نیست. یک راه آسان و مقرون به صرفه برای ایجاد فضای جذاب و افزایش ایمنی املاک پس از تاریکی هوا، بی شک نورپردازی است. نورپردازی می تواند راه های امن، راهروهای پر زرق و برق و نقاط کانونی خیره کننده ایجاد کند. چراغ های کوچک و محیطی، نور ملایمی را پوشش می دهد و شامل تمام محوطه می شود و چراغ های با نور متمرکز ویژگی های خاص حیاط را نمایش می دهند.

آبنماها و سازه های آبی

 

 جهت نورپردازی

نورپردازی به سمت پایین

هنگامی که چراغ ها به سمت پایین هدف گرفته می شود، نوری منتشر می شود که احساس نور ماه را به انسان منتقل می کند. چراغ های رو به پایین معمولا در ارتفاع و بالای درختان نصب می شود. همانطور که نور از طریق برگ ها و شاخه ها به سمت پایین حرکت می کند، درخشندگی نرمی در نزدیکی زمین ایجاد می کند.

 

گیاهان و کاشت درختچه ها

 

نورپردازی به سمت بالا

با هدایت نور چراغ ها به سمت بالا، ویژگی های معماری خاص منزل شما می تواند درگیر یک کنتراست قوی بین نور و تاریکی شود؛ ایجاد سایه های دراماتیک و جلوه های جذاب در طراحی منظر حیاط شمالی از ویژگی دیگر این پرتاب نور است.

 

نورپردازی و کاشت گیاهان

 

نورپردازی ضربدری

نورپردازی ضربدری برای از بین بردن سایه ها مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر برای سازه های محوطه مانند آبنماها و آبشارها، تخته سنگ های بزرگ و دیوارهای حائل یا نرده ها به کار گرفته می شود.

 

نورپردازی

 

نورپردازی پیاده راه

در نورپردازی پیاده راه هم از نورهای نقطه زن متمرکز جهت ساخت تصویر منتظم بر کف پیاده راه و هم از پایه های چراغی برای روشن کردن مسیر استفاده می شود.

 

 

نورپردازی ایستاده

 

 

نورپردازی پیاده راه