وقتی در حال طراحی یک چشم انداز یا محوطه مسکونی هستید، مهم‌ترین قدم، کشیدن طرح آن بر روی کاغذ است. ایجاد و توسعه نقشه مادر سبب صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد و احتمال رسیدن به یک طراحی موفق را بیشتر می‌کند. نقشه مادر از طریق “فرآیند طراحی” توسعه می‌یابد؛ روشی گام به گام که شرایط محیطی، خواسته های شما و عناصر و اصول طراحی را در نظر می‌گیرد. هدف از این فعالیت، سازمان‌دهی عناصر طبیعی و مصنوعی در حیاط یا محوطه شما و تبدیل آن به یک محوطه زیبا، کاربردی و سازگار با محیط زیست است.

فرآیند طراحی

پنج گام فرآیند طراحی عبارتند از:

۱) تهیه لیستی از اقلام و عناصر موجود در فضا

۲) تشخیص نیاز‌های شما

۳) ایجاد نمودار‌های عملکردی

۴) توسعه طرح ها و نقشه های ذهنی

۵) طراحی نقشه‌ی نهایی

سه گام ابتدایی، ملزومات زیبایی شناسی، عملکردی و فضای سبز طرح را پایه‌ریزی می‌کنند و دو گام نهایی، این ملزومات را برای ایجاد طرح محوطه و منظر نهایی، اعمال می‌کنند. این فرآیند با تهیه لیست موجودی و تجزیه و تحیل وضعیت خاک، زهکشی، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی موجود آغاز می‌شود و در انتخاب و چیدمان گیاهان و نیز تعیین مکان انجام فعالیت‌های جمعی و خانوادگی بسیار مهم است؛ زیرا همان شرایط آب و هوایی که بر گیاه تاثیر می‌گذارد ـ شامل درجه حرارت، رطوبت، باران، باد و نور خورشید ـ بر کاربر، یعنی شما، هم تاثیر می‌گذارد. گام بعدی تهیه لیستی از نیازها و خواسته های خودتان است. این مرحله به شما کمک می‌کند که چگونگی استفاده از حیاط و منظره خود را تعیین کنید. این بررسی ها همچنین به شما کمک خواهد کرد که یک تم مشخص برای شکل و سبک طراحی خود ایجاد کنید. پس از آن نمودار عملکردی برای تعیین فضاهای فعالیت در محوطه استفاده می‌شود و از این نمودار یک طرح مفهومی توسعه می‌یابد. آخرین مرحله یک طرح نهایی است که شامل تمام جزئیات است. در سراسر فرایند طراحی ده نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه شود:

 

  1. درک درستی از محوطه خود برای انتخاب گیاهان و محل تفریحات داشته باشید.‌
  2. کاربر را به یاد داشته باشید با در نظر گرفتن آنچه می‌خواهید و آنچه نیاز دارید.
  3. از یک فرم و یا تم زمینه استفاده کنید تا در تعیین اشکال و سازماندهی فضاها به شما کمک کند.
  4. فضاهای مختلف را ایجاد و به هم مرتبط کنید.
  5. به عملکرد گیاهان توجه داشته باشید.
  6. کاشت گیاهان را سازمان‌دهی کنید.
  7. نقاط مهم را برجسته سازید همچون نقاط کانونی و مسیرهای ارتباطی
  8. به جزئیات توجه کنید؛ مواد، رنگ‌ها و بافت‌های سطحی
  9. برای رشد و نگهداری از گیاهان زمان را در نظر بگیرید.
  10. با استفاده از شیوه های طراحی پایدار از داشته های محوطه خود محافظت کنید.

 

پس ار تعیین موارد بالا و برداشت اطلاعات موجود کارفرما می تواند جهت ایجاد بستر ذهنی مناسب نسبت به طرح نهایی دست به طراحی محوطه و فضای سبز خود بزند. در این شرایط در مرحله اول نقشه ای از ابعاد زمین، عوارض موجود و توپوگرافی محوطه تولید میشود. این نقشه بر اساس گام هایی که توضیح مفصل آن عنوان گردید اتد و لکه گذاری می شود و در نهایت، پس از تایید کارفرما به صورت رندرهای تصویری در اختیار کارفرما قرار می گیرد. تمامی نقشه ها پس از تایید نهایی در قالب نقشه های فاز یک و دو در اختیار کارفرما قرار گرفته و جهت اجرا ابلاغ می شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید...