گالری دیوار سبز ـ بام سبز و تراس سبز

با صنعتی تر شدن روز افزون جوامع بشری، با رشد شتابناک تکنولوژی های پیچیده و عجیب غریب، دلتنگی انسان برای منشاء حیاتش ـ طبیعت ـ روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. از همین روی هم هست که انسان های امروزی برای جبران این دلتنگیشان دست به خلاقیت های جالبی برای طبیعی تر کردن فضای زندگی شان می زنند. سبز کردن ساختمان ها به روش های مختلف یکی از همین راه های خلاقانه است که اتفاقا به دلیل محدودیت فضا و زشتی ذاتی (!) اکثر ساختمان ها به شدت مورد استقبال هم قرار گرفته اند. در این مقاله کوتاه سعی می­کنیم راه های مختلفی که به سبز کردن و لطیف تر کردن ساختمان های خشن کمک می کند را معرفی کنیم.

 

روف گاردن ها، باغ های معلق مدرن

اکثر ماها زیر یک سقف زندگی می کنیم! این واقعیتی است که از آبی بودن آسمان هم بدیهی تر است. اما آیا سقف خانه ها و پشت بام آپارتمان ها تنها می توانند جایگاه کولرها، آنتن ها، دیش های ماهوار و گاهی اشیای اضافه باشند؟ آیا این هم یک حقیقت بدیهی است؟ خیر! روندهای اخیر در ساختمانی سازی و آرایش فضاهای شهری به ما می آموزند که خلاقیت حد و مرزی ندارد. مدت هاست که پای این خلاقیت ها به پشت بام ها نیز باز شده است و باعث شده اند که پشت بام ها از فضاهای مسطح خاکستری و غبارگرفته که در اینجا و آنجایشان دستگاه های فلزی زنگ زده پراکنده شده است، به باغ هایی شاداب، هوس انگیز و زیبا تبدیل شوند. روف گاردن ها شاهکارهایی هستند که در نتیجه تقابل خلاقیت شهری و تفکر ارگانیک خلق شده اند. این باغ های مرتفع، با توجه به موقعیت ویژه ای که دارند صرفا یک فضای سبز نیستند بلکه بیشتر شبیه نمایشگاه هایی از ایده های سبزِ خلاقانه هستند. گلخانه ها، گلدان های زیبا، چمن کاری، مبلمان گرم و نرم، آتشدان ها، آبنماهای پیش ­ساخته، نور پردازی ها و سایر عناصر زیبایی که در باغچه های عادی مورد استفاده قرار می گیرند، در اینجا با خلاقیت و ظرافت بیشتری در کنار هم چیده شده اند. عکسهایی که در زیر می بینید گویای همه چیز هستند.

جدای از زیبایی و آرامشی که روف گاردن ها برای ساکنان آپارتمان می آورند، خیر و خاصیت آنها به سایر اهالی یک شهر هم می رسد. بر طبق بعضی از گزارش ها، روف گاردن ها صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند و همچنین از آلوده شدن آب های سطحی (ناشی از بارش باران) نیز تا حدی جلوگیری می کنند.


چرا تراس های سبز ؟ چرا باغ بالکونی؟

اگر آپارتمان شما یک سوئیت با تراس سقفی یا بالکنی است، شما یک هدیه خداداده دارید! طراحان خلاق در تلاشند تا از این فضاهای فوق العاده حداکثر استفاده را کرده و با گنجاندن گیاهان و گلها، شومینه ها و فضای صرف غذا آن را تبدیل به یک فضای سبز خاص کنند. ممکن است که در یک تراس سبز شما آسوده ترین، شگفت انگیزترین و فلسفی ترین لحظات خود را بگذرانید. لازم به ذکر نیست که برای لذت بردن از گرمای آفتاب در یک هوای تازه هیچ کجا بهتر از یک تراس سبز نیست! وقتی در مورد یک باغ بالکونی صحبت می کنیم ممکن است چمنزارهای بزرگ، گیاهان زینتی و پر پشت و حتی درختان سر به فلک کشیده به ذهن متبادر شوند. اما غیر از ناممکن بودن، برای داشتن یک تراس سبز یا باغ بالکنی نیازی به این حجم از پیچیدگی نیست. با ایده هایی خیلی ساده تر و جمع و جور تر در یک بالکن یا تراس نقلی می توانید فضایی ویژه و دل انگیز ایجاد کنید که با همتایان لوکس خود قابل رقابت باشد! آب نمای پیش ساخته، گلدان های جمع و جور با گیاهان فصلی یا همیشه بهار زیبا، نشیمن ها، تخت و کاناپه های گرم و ساده با کوسن های رنگی و حتی کفی که رنگ آمیزی شده، می تواند بالکن شما را تبدیل به باغچه ای کوچک و مهربان و دل انگیز کند.

 

 دیوارهای سبز ، دیوارهای زنده

ممکن است که تا به حال در مورد دیوارهای سبز چیزی شنیده باشید. اگر هم نشنیده اید نگران نباشید. دیوارهای سبز ایده های جدیدی نیستند. در واقع این ایده اولین بار در ۱۹۳۰ ظهور پیدا کرد. اما زمان زیادی گذشت تا اینکه سهولت اجرا، ارزان شدن قیمت مواد اولیه و صنعتی تر شدن زندگی انسان ها بتواند دیوارهای سبز را از یک موضوع صرفا مورد علاقه معماران و طراحان داخلی، به یک علاقه عمومی تبدیل کند. دیوارهای سبز به نوعی شاهکار مشترک تکنولوژی و طبیعت هستند. دیوارهای سبز در ساختمان شما همچون یک عنصر ساختمانی زنده هستند که نفس می کشد، رشد می کند، حس می کند، نیاز به مراقبت شما دارد و فضا را با حضور خود شاداب می کند. با تشکر از رشد تکنولوژی مواد آلی و ارزانی آنها، همکنون می توان دیوارهای سبز را در هر ابعاد و اندازه ای، با هر نوع تنوعی و در هر مکانی مورد استفاده قرار داد. دیوارهای سبز به نحوی، تجلی احترام ما به فضاهای سبز هستند، دیوارهای سبز نشان می دهند که ما چنان به طبیعیت علاقه مندیم که حاضریم از هر فضایی استفاده کنیم تا طبیعت را مهمان خانه ها و فضاهای کاریمان کنیم.