گالری سازه های چوبی، آلاچیق و پرگولا

عایق فوق العاده و کاهنده مصرف انرژی

برخی از مصالح ساختمانی از جمله فولاد و مواد غیرآلیِ غیر مشتعل، وقتی که در معرض گرما قرار می­گیرند، منبسط شده و می توانند استقامت کل سازه را تضعیف کنند. رفتار چوب در هنگام گرما دقیقا عکس این حالت است: وقتی که چوب گرما می بیند (البته نه تا دمای اشتعال آن) خشک شده و در واقع سختتر می شود. شیشه ۲۳ بار سریعتر از چوب گرما را انتقال می دهد، مرمر ۹۰ بار سریعتر، فولاد ۱۶۵۰ بار سریعتر و آلومینیوم رقم با اعجاب آور ۷۰۰۰ بار، سریعتر از چوب در انتقال گرما عمل می­کند! این بدین معنی است که استفاده از چوب سبب نشت کمتر انرژی حرارتی از خانه شما می شود. در نتیجه اگر شما می خواهید پول کمتری برای گرمایش (یا سرمایش) خانه تان صرف کنید از چوب استفاده کنید!

به طور خلاصه: استفاده از چوب هزینه های برق یا گاز را کاهش میدهد و وجود چوب در سازه خانه ها برای استحکام خانه خوب است.

راحت و سریع برای ساختن یک خانه اقتصادی

مردم عاشق تکه تکه کردن چوب هستند. این از آن دسته فعالیت هایی است که نتایجش بلافاصله آشکار می شود. به نظر می رسد که آلبرت انیشتین با این جمله طلایی اش دقیقا به هدف زده است: مردم نتایج سریع و کم هزینه را دوست دارند و این دقیقا چیزی است که چوب برای ما به ارمغان می آورد!

برخی از سازندگان خانه های چوبی یک خانه ۱۰۰ متر مربعی را در ظرف هفت روز در زمین خانه (بدون مصالح پیش ساخته) می سازند. فقط تصور کنید که برای یک تعطیلات کوچک به فلوریدا رفته اید و وقتی به خانه برمیگردید میبیند که یک خانه جدید در حیاط همسایه شما سربرآورده است! چوب فوق العاده است!

سازگار با محیط زیست

ممکن است از خود بپرسید که استفاده از چوب در سازه های ساختمانی چگونه منجر به حفظ محیط زیست می شود؟ البته این سوال به جاییست اما بایستی دقت کنید که در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی همکنون برای حفظ محیط زیست به ازای قطع هر درخت بایستی حداقل یک درخت در همان محل کاشته شود. از طرفی دیگر، یکی از ویژگی های خانه های چوبی اینست که نه تنها گاز گلخانه ای دی اکسید کربن از خود منتشر نمی کند، بلکه می تواند درصدی از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر را به خود جذب نماید.

بی­شمار انتخاب

بعضی از چوب ها مناسب عایق بندی، بعضی دیگر مناسب انعکاس صدا، تزیین، ظاهر، چهارچوب­ها، دیوارها یا کف ها هستند.

بافت سطح چوب یکی از مسحور کننده ترین زیبایی های طبیعت است. در این تعریف هیچ گونه اغراقی وجود ندارد.

چوب را می توان با هر نوع رنگی نقاشی کرد. چوب را می توان صیقل داد، جلا داد یا تیره نمود تا زیبایی طبیعی آن بیشتر جلوه­گر شود. چوب دوام زیادی در کاربردهای تزئینی دارد و انعطاف آن برای شکل دهی نیز قابل توجه است. تنها محدودیت استفاده از چوب تخیلات سازنده می تواند باشد.

خواص مهندسی و مکانیکی

در جریان صحبتی که با دوستی در ماه قبل داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که چوب باکاتا (taxus baccata) یکی از بهترین مصالح برای ساختن پرچین است. من همیشه میدانستم که این چوب بسیار سخت است چراکه رشد آن در سال بیشتر از ۵ سانتیمتر نیست؛ با این حال من نمیدانستم که این چوب ممکنست است از چوب بلوط هم سخت تر باشد. برای فهمیدن این موضوع من هر دو چوب را با تست سختی جانکا (Janka Hardness Test) آزمودم. نتیجه شگفت انگیز بود. مشخص شد که برای نفوذ یک کره ۲۸/۱۱ میلیمتری فولادی ـ تا نصف قطر آن در چوب ـ نیروی معادل با ۱۵۰۰ پوند برای چوب باکاتا نیاز است. این درحالیست که همین مقدار برای چوب بلوط حدود ۱۳۰۰ میلیمتر است.

ایمن، سبک، بادوام و مقاوم

یکی از دلایلی که امروز هنوز استفاده های زیادی از چوب ـ علی رغم پیشرفت های عمده در مهندسی مصالح ـ می شود اینست که چوب ها به نسبت وزنشان از دوام و ایمنی واقعا مناسبی برخوردار هستند. یکی از خواص اکثر چوبها انعطاف آنها برای تغییر شکل فیزیکی است؛ خاصیتی که آجر ندارد. یک خانه با پیِ چوبی در صورت تغییر شکل مختصر (ناشی از زلزله یا سایر نیروهای طبیعی) می تواند انعطاف نشان دهد و با آن حرکت کند. این در حالیست که کوچکترین تغییر شکل در پیِ آجری سبب ترک برداشتن آن می شود که اساسا برای ایمنی سازه خطرناک است.

مقاومت در برابر آب

 هرچند که بسیاری از چوب ها در صورت شسته شدن توسط آب متورم می شوند، برخی از انواع چوب وجود دارند که مقاومت زیادی در برابر رطوب و جذب آب دارند. در یک تحقیق صورت گرفته در آمریکا میزان جذب رطوب در چوب اندازه­ گیری شد. این تحقیق نشان داد که هرچند بعضی از چوب ها تمایل بالایی به جذب رطوبت دارند، برخی دیگر از انواع چوب وجود دارند که چنین ویژگی را ندارند و در نتیجه برای عایق کاری در مقابل نشت آب می توانند به خوبی مورد استفاده قرار گیرند.

سالم و طبیعی

الکتریسیته ساکن: این مساله برای برخی از مردم مهم است. باور بسیاری از مردم بر این است که میزان بارِ بالای الکتریسیته ساکن برای سلامتی مضر است. اما خبرخوب اینست که بار الکتریسیته ساکن در چوب صفر است. دقیقا صفر! … . اتاق خانه­ای که با استفاده از چوب روکش نشده نازک کاری شده باشد، می تواند رطوبت را در خود تنظیم نماید. این مساله برای کسانی که حساسیت های تنفسی دارند اهمیت زیادی دارد. نه تنها این چوبها به حفظ رطوبت کمک می کنند، بلکه ظاهر تمام شده چوبی در اتاقهای خواب و نشیمن گرمای دلنشین و حس آرامش بخشی را به ساکنان آنها القا می کند. در مورد رطوبت اتاقهای چوبی تنها نکته مهم توجه به میزان رطوب موجود در اتاق است، میزان این رطوبت نباید خیلی بالا باشد؛ در غیر اینصورت خاصیت بار صفر ساکن در چوب از بین می رود.

کم صدا

هرچند که چوب را نمی توان یک ماده عالی برای عایق بندی صدا معرفی کرد، با این حال اکثر مصالح چوب به درجات بسیار خوبی انعکاس صدا در سالن های بزرگ را کاهش می دهند. در قیاس با مصالح رقیب، مصالح چوبی با توجه به قیمت و سادگی شان به مواد بسیار کارآمدی برای تقلیل صدا و عایق بندی صوتی، علی الخصوص برای تیغه های بین اتاق ها، تبدیل می شوند.

زنگ زدگی هرگز!

و اما آخرین نکته اینکه برخلاف فلز چوب زنگ نمی زند! البته واقعیت اینست که برخی از انواع چوب اکسیده می شوند، اما میزان اکسیده شدن آنها به حدی ناچیز است که در ظاهر از آن چیزی دیده نمی شود. هرچند که برخی از انواع آلیاژهای فلزی زنگ نمی زنند، اما قیمت آنها به مراتب از چوب گرانتر است و ممکن است کارایی استفاده به عنوان متریال ساختمانی را نداشته باشند.