Menu

حیاط محوطه مسکونی ـ سازمان برنامه

by مدیر مادوا, خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

محوطه یک ساختمان ۲۴ واحدی در خیابان سازمان برنامه؛ این محوطه حیاط یک ساختمان با نمای کلاسیک رومی بود. درخواست کارفرما با توجه به تعداد واحد ها همزمان هم ایجاد فضای نشیمن و جمع های صمیمی برای هر یک از ساکنان مجتمع و هم زیبایی بصری از داخل واحد ها و حیاط محوطه بود. طرحی که برای کارفرما در نظر گرفته شد ترکیبی از سازه های آبی کلاسیک، سازه های چوبی کلاسیک و گیاهان همیشه سبز بود. نشیمن ها در قالب دو دسته نشیمن عمومی چوبی و نشیمن های خصوصی سنگی طراحی و اجرا شد. در طرح کاشت در نظر گرفته شده، گیاهانی در ترکیب با پرگولا در نظر گرفته شد که در طول سال های پیش روی ساختمان سبز باقی بماند.

 

 

جزئیات اجرایی

 • آبنماهای ساختمان :

  آبنماهای این محوطه شامل سه آبنمای دیواری ، آبنمای کاسه ای سرریز و قل زن های کوچک بودند . آبنمای دیواری جهت ورودی ساختمان . آبنماهای کاسه ای و سرریز در محل نشیمن ها و قل زن ها در طول مسیر ورودی ساختمان به ورودی لابی

 • سازه های چوبی :

  سازه های چوبی طراحی شده برای این محوطه شامل مجموعه ای از پرگولاها و نشیمن های کناری آنها بودند.

 • فضای سبز :

  برای فضای سبز دو مدل گیاه در نظر گرفته شد درختچه های کوتاه، دائمی و همیشه سبز در جریان همیشگی محوطه و گیاهان فصلی و انواع رونده ها برای جریان موقتی محوطه.

  سرو طبری یا نوک دار در حاشیه ورودی ساختمان

  یاس هلندی قیچی خورده در اطراف نشیمن های سنگی منحنی

  شمشاد ها در طول نشیمن های جوبی

  یاس امین الدوله در اطراف پرگولاها و به عنوان رونده و آویز پرگولاها

 • نورپردازی :

  نورپردازی ها بیشتر بر بدنه پرگولا و در ترکیب با سازه های آبی به کار گرفته شد. این نورپردازی از یک سو با هدف تامین امنیت در شب و از سوی دیگر با هدف نمایش یک فضای تیپیک و مجزا از کلیت ساختمان طراحی شد.

 • طرح محوطه :

  طراحی محوطه حیاط مجتمع مسکونی